Etap dobrowolnych wykupów, a co później?
Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (dalej: „CPK”) weszła w życie pod koniec 2022 r. Jakie kroki w następnej kolejności będą podejmowanie w kwestiach związanych z wywłaszczeniami pod budowę CPK?
Aktualnie, w dalszym ciągu trwa Program Dobrowolnych Nabyć (dalej: „PDN”) realizowany przez CPK. Polega on na pozyskiwaniu ziemi pod budowę Portu Solidarność. Jego adresatami są wszyscy właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2, od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu – rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.
Jak wskazuje CPK na swojej stronie internetowej („www.CPK.pl/pl/inwestycja/program-dobrowolnych-nabyc) podstawowymi zasadami, na których opiera się Program Dobrowolnych Nabyć to:
- dobrowolność po obu stronach transakcji,
- transparentność procedury.
Program dobrowolnych nabyć, najprawdopodobniej będzie trwał aż do momentu wydania decyzji lokalizacyjnej, która zgodnie z planem inwestycyjnym ma zapaść w III kwartale 2023 r. Następnie, od momentu wydania ww. decyzji, właściciele oraz użytkownicy wieczyści będą mieli 2 miesiące na zgłoszenie się do CPK w celu podjęcia negocjacji i ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczaną nieruchomość bądź przyjęcia oferty o nabyciu nieruchomości zamiennej.
Po etapie negocjacyjnym zapadnie decyzja Wojewody stwierdzająca wywłaszczenie nieruchomości na rzecz CPK i przyznająca odszkodowanie jej właścicielom/użytkownikom wieczystym bądź przenosząca na ich rzecz prawo własności nieruchomości zamiennej.
Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania nie uda się zawrzeć umowy przeniesienia prawa do nieruchomości zamiennej lub uzgodnić wysokości odszkodowania, negocjacje podlegają zakończeniu, a ustalenie odszkodowania następuje w drodze decyzji.